Şanlı Beşiktaş Tarihini Hiç Bu Açıdan Okudunuz mu?

Günümüzde Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak bilinen ve siyah – beyaz renklere sahip olan kulübün tarihine baktığımızda bu kulüp 1903 yılında İstanbul’da kurulmuş olan bir kulüptür. Beşiktaş kulübü ilk başta Bereket Jimnastik Kulübü olarak kurulmuş olan bir kulüpken sonrasında ise Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey’in isteği ile Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü ismini almıştır. Bu kulüp kuruluş olarak 22 kişilik bir ekip ile kurulmuştur. Bu ekip haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapıyorlardı. Siyasi olaylar yüzünden çeşitli zorluklarla karşılaşan bu grup bazı cezalar almalarına rağmen yapmış olduğu sporların insan sağlığına faydalı olduğu gerekçesi ile bu cezalardan kurtulmuşlardır. Bu 22 kişilik bir dağılma yaşamadan 1903 yılının Mart ayında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübünü kurmuşlardır. Beşiktaş takımı kurucuları olan 22 kişiden oluşan ekip ve bu kişilerin meslekleri şu şekildedir:

 • Mehmet Ali Fetgeri: Öğretmen ve yazar
 • Mehmet Şamil Şhaplı: Osman Paşazade
 • Nazım Nazif Ander: Ziraat Mühendisi ve aynı zamanda Kadızade
 • Behçet Bey
 • Mehmet Paşa: Seryaver
 • Fethi Bey: Hava Yüzbaşı
 • Ali Kılıç: Eski Milletvekili
 • Ziya Karamürsel: Hazine-i Hassa Müdürü
 • Şükrü Paşa: Viyana eski Büyükelçisi
 • Şevket Cenani: Kadri Paşazade Başvekil
 • Ahmet Şerafettin: Öğretmen ve Yüzbaşı
 • Cami Bayburt: Milletvekili
 • Ahmet Fetgeri: Deniz Albayı
 • Mahmut Naci Bey: Milletvekili
 • Fuat Balan: Binbaşı emeklisi
 • Ahmet Paşa: Sürre Emiri
 • Hüseyin Bereket: Osman Paşazade
 • Mazhar Kazancı: Süvari Subayı
 • Hamza Osman Erkan: Osman Paşazade ve Milletvekili
 • Kenan Bey: Muhafız
 • Muhittin Paşa: Eski Büyükelçi
 • Fuat Paşa

Beşiktaş Jimnastik kulübü 1903 yılında yukarıda isimleri verilen 22 kişi tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin ilk tescil edilen spor kulübü olan Beşiktaş takımı ayrıca bu özelliği nedeni ile armasında Türk bayrağı bulunduran sayılı kulüplerden biri olarak da bilinmektedir. Bu kulüp ilk olarak kırmızı – beyaz renkleri ile kurulmuş olsa da Balkan savaşlarından sonra renkler siyah – beyaz olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni ise bu Balkan Savaşlarında gazi olan yaralılara ve şehitlerimize saygı ve onların yasını tutabilmektir. Beşiktaş takımı amblem olarak ilk rozetini 6 köşeli yıldız şeklinde oluşturmuştur. Daha sonraki zamanlarda ise bu rozet değişmiş ve bir amblem haline gelmiştir. Beşiktaş takımının amblemi içerisinde Türk bayrağı da yer almaktadır. Bu durum Türk tarihinin tescil edilen ilk kulübü olmasından kaynaklanmaktadır. 2013 senesinde alınan bir karar ile de kulüp ambleminin üst kısmına kartal figürü de eklenmiştir. Beşiktaş kulübüne kara kartallar da denmesinin nedenine gelecek olursak 1941 yılında 19 Ocak tarihinde oynanan Beşiktaş – Süleymaniye maçı sırasında Mehmet Galin adlı bir taraftarın Beşiktaş oyuncularına yapmış olduğu ‘’ Hadi kara kartallar hücum ‘’ ve benzeri çeşitli tezahüratlarının beğenilmesi ve benimsenmesidir. Beşiktaş bu karşılaşmadan 6-0lık bir galibiyetle ayrılmıştır.

 

Beşiktaş Kulübünün Önemli Başkanları

Mehmet Şamil Şhaplı: Şhaplı, kulübün kurucuları arasında yer alan 22 kişiden biridir. Bu kişi Beşiktaş takımının kurucusu olmasının dışında ilk başkanı olarak da tarihe geçmiştir. Beşiktaş takımında başkanlık koltuğuna 1903 yılında oturan Şhaplı, 1908 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür.

Fuat Balkan: Bu kişi Beşiktaş kulübünün 1 numaralı üyesi olarak bilinen bir isimdir. Ayrıca Beşiktaş takımında 3 dönem boyunca başkanlık koltuğunda da oturmuştur. Fuat Balkan başkanlık görevlerini 1918 – 1923, 1926 – 1928 ve son olarak da 1935 – 1938 tarihleri arasında yapmıştır. Fuat Balkan ayrıca yapmış olduğu Eskrim sporunu yaygınlaştıran bir isimdir ve bu kişi Türkiye Eskrim Federasyonu’nun da ilk başkanı olarak bilinmektedir.

Abdülkadir Karamürsel: Beşiktaş kulübü içerisinde 3 dönem başkanlık görevinde bulunmuş olan bir isimdir.

Nuri Togay: Bu kişi de Beşiktaş kulübünün önemli başkanları arasında yer almaktadır. Togay Beşiktaş kulübüne 3 dönem boyunca hizmet vermiş olan bir başkandır. Nuri Togay bu kulübe 1957 – 1958, 1958 – 1960ve son olarak 1970 yılında başkanlık yapmış olan bir isimdir.

Hakkı Yeten: Hakkı, Türk futbolunun baba lakabı ile tanınan futbolcudur. Hakkı Yeten futbolculuk döneminde siyah – beyazlı formayı giymiş ve sonrasında ise futbolu bıraktıktan sonra takımın teknik direktörlüğünü ve başkanlığını da yapmıştır. Hakkı Yeten ayrıca Beşiktaş Kulübünün 2 onursal başkanından biri olarak bilinmektedir. Hakkı Yeten Beşiktaş kulübünde 3 dönem boyunca başkanlık görevinde bulunmuştur.

Süleyman Seba: 1984 – 2000 yılları arasında Beşiktaş takımının başkanlığını üstlenmiş olan Süleyman Seba ayrıca bu kulübün 2 onursal başkanından biri olarak bilinmektedir.

Fikret Orman: Başkanlık koltuğunu Yıldırım Demirören’den devralan Fikret Orman 2012 tarihinden beri bu görevi aktif bir şekilde sürdürmektedir.

Yukarıda verilmiş olan kişiler Beşiktaş JimnasikKuübü’nün önemli başkanlarıdır. Bu sayılanlar dışında sayılmamış olan daha birçok Beşiktaş başkanı da bulunmaktadır. Yukarıda sayılmış olanlar özel olarak önemli olan kişilerdir.

 

Beşiktaş Futbol Takımı

Beşiktaş Jimnastik Kulübünde ilk defa futbol faaliyetleri 1911 yılında başlamıştır. Lig profesyonelleşmeden önce de 1911 – 1951 yılları arasında mücadele veren Beşiktaş takımı 1951 yılından sonra profesyonelleşen ligde futbol oynamaya devam etmiştir. Profesyonel olarak başlayan ligde 1952 yılında düzenlenen sezonda 8 takımın katılı olmuştur. Beşiktaş takımı oynamış olduğu bu sezon  içerisinde namağlup bir şekilde şampiyon olmuştur. Beşiktaş takımı ilk profesyonel ligin  şampiyonu olmayı başarmıştır. Bu şampiyonluğun ardından Beşiktaş takımı 1953 – 1954 ve 1955 – 1956 yıllarını da şampiyon olarak tamamlamıştır. Beşiktaş takımı günümüzde Vodafone Arena isimli Türkiye’nin ilk akıllı stadını kullanmakta olan bir takımdır. Bu stat İstanbul’un Beşiktaş semtinde yer almaktadır. Stat 41.903 kapasiteye sahiptir ve resmi olarak 10 Nisan 2016 yılında stadın açılışı yapılmıştır. Beşiktaş takımı Vodafone Arena stadından önce İnönü Stadını kullanmaktaydı.

Beşiktaş kulübü futbol takımının başarılarına bakacak olursak bu takım lig profesyonelleştikten sonra 14 defa şampiyon olma başarısı bulunmaktadır. Beşiktaş takımı son şampiyonluğunu 2016 senesinde kutlamıştır. Beşiktaş takımının 8 adet de Cumhurbaşkanlığı kupası bulunmaktadır. Lig profesyonelleşmeden ve tam olarak başlamadan önce de Beşiktaş takımının çeşitli şampiyonlukları bulunmaktadır. Beşiktaş takımının A2 olarak adlandırılan altyapı takımı da bulunmaktadır.

 

Basketbol Takımı

Beşiktaş kulübü 1933 yılında basketbol şubesini de kurmuştur. 1933 yılında Erkekler, 1966 yılında ise bayanlar aktif bir şekilde faaliyetlerine başlamıştır. Bu takımlar iç saha maçlarını BJK Akatlar Arena’da oynamaktadır. Bu takımların çeşitli yaş gruplarına özel olarak takımlar da yer almaktadır. Erkek basketbol takımı en parlak sezonunu 2011 – 2012 yılında geçirmiştir. Bu sezon ilk kez Türkiye Kupası şampiyonu olan Beşiktaş takımı ayrıca Euro Challenge’de de şampiyon olmuştur. Ayrıca Beşiktaş takımı bu sezon içerisinde 37 yıl aradan sonra tekrar Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğuna ulaşmayı başarmıştır. Kadın basketbol takımı ise ligde 3 kez şampiyon olmayı başarmıştır. Lig yeni yüzünü kazanmadan önceki durumunda ise İstanbul Kadınlar Basketbol Ligi’nde ise Beşiktaş bayan basketbol takımının 8 şampiyonluğu bulunmaktadır.

 

Voleybol Takımı

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Voleybol Şubesi 1923 yılında aktif hale gelmiş olan bir şubedir. Beşiktaş kulübünün hem erkek, hem de bayan voleybol takımları mevcuttur. Bu voleybol takımları iç saha maçları için BJK Akatlar Arena’yı kullanmaktadır. Beşiktaş kulübündeki mali kriz nedeni ile 2012 yılında erkek voleybol takımı kapatılmıştır. Bu takım 2013 – 2014 sezonunda ise tekrardan ikincii ligden başlayarak mücadele etmeye başlamıştır.

Beşiktaş Jimnastik kulübünün mücadele ettiği spor brançları tam olarak şunlardır:

 • Futbol
 • Basketbol
 • Voleybol
 • Hentbol
 • Tekerlekli basketbol
 • Atletizm
 • Güreş
 • Boks
 • Masa tenisi
 • Kürek
 • Jimnastik
 • Satranç
 • Briç

Beşiktaş Kulübünün Stadı Ve Tesisleri

Beşiktaş kulübünün futbol takımı iç saha maçlarını Vodafone Arena stadında oynamaktadır. 41.903 seyirci kapasitesine sahip olan bu stad içerisinde ayrıca 147 tane loca bulunmaktadır. Stadın VİP tribünü ise 2.150 koltuk içermektedir.

 

BKJ Vodafone Arena

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Akatlar semti içerisinde yer alan bu salonda Beşiktaş takımının basketbol ve voleybol takımları iç saha maçlarını oynamaktadır. 3.200 seyirci kapasiteli olan bu salon 2004 yılında açılmıştır.

 

Nevzat Demir Tesisleri

Bu tesisler İstanbul Ümraniye’de yer alan tesislerdir. Beşiktaş futbol takımı antremanlarını bu tesisler içerisinde gerçekleştirmektedir. 22 Temmuz 2002 yılında açılışı gerçekleştirilen bu tesis içerisinde çeşitli kamp binaları, basın merkezleri, antrenman sahaları bulunmaktadır.

 

Medya Ve İletişimi

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün medya ve iletişim adına çeşitli yayın organları bulunmaktadır. Bu yayın organlarına bakacak olursak bunlardan ilki Beşiktaş TV’dir. Bu televizyon kanalı resmi olarak Eylül 2004 tarihinde yayına başlamış olan bir kanaldır. Bu kanal Beşiktaş ile ilgili çeşitli konulara değinmektedir. Lisansında problem çıkması gerekçesi ile 2009 yılında yayını kapatılan Beşiktaş TV Kanalı 2011 yılında yeniden hizmet girmiş bir kanaldır.

Beşiktaş Dergisi ise resmi yayın organlarından biri olarak dikkat çekmektedir. 2000 yılının Temmuz ayında yayına başlayan bu dergi beraberinde Yavru Kartal Dergisi isimli çocuk spor dergisini de vermektedir.

 

Kartalcell Ve KartalNet

Beşiktaş Jimnastik kulübü Kartalcell isimli GSM ağı ile avea alt yapısını kullanarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu GSM ile taraftarlar çok daha uygun tarifler ile birbirleri ve çevreleri ile daha kolay ve daha ucuz bir iletişim sağmaktadır. İnternet konusunda ise TTNET ile işbirliği sonucunda ortaya çıkan KartalNet Beşiktaş taraftarına sunulmuş olan özel bir internet hizmeti olarak dikkat çekmektedir.

 

Kartal Yuvası

Taraftarlar her zaman için takımlarının orijinal ürünlerini alarak takımlarına destek olmak isterler. Beşiktaş takımının taraftarları ise bu konuda Kartal Yuvasını kullanmaktadır. Kartal Yuvası 2001 yılında hizmete başlamıştır. Bu mağazalar ilk olarak BJK Store adı ile açılmış olsa da 2007 yılında isim değişikliği ile Kartal Yuvası ismini almıştır. Kartal Yuvası, Türkiye’de 40’tan fazla mağaza ile taraftarlarına orijinal ürünleri ulaştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca 2 adet internet mağazası ve 3 adet de mobil tur yer almaktadır. Buralardan Beşiktaş kulübü ile ilgili orijinal olan her türlü ürüne rahat bir şekilde ulaşabilir ve bu ürünlerden alarak kulübünüze destek olabilir ve hem de renginizi de belli edebilirsiniz.

Beşiktaş takımı ile ilgili her türlü detayı aktaran çeşitli internet siteleri ya da sosyal medya içerisinde çeşitli sayfalar yer almaktadır. Bu sayfalara ya da sitelere girerek Beşiktaş takımı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Beşiktaş kulübünün internet sitesinin ana sayfasına giriş yaparak burada takım hakkındaki haberlere, takım kadrolarına, lig fikstürlerine, oynanacak olan maçlara ve daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde de takımınız hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu site üzerinden Beşiktaş kulübünün diğer çeşitli sitelerine ya da uygulamalarına da tek tık ile giriş yapabilirsiniz. Site içerisindeki bağlantıları bu amaç ile kullanabilirsiniz.

Beşiktaş ‘ın maçlarına 1xbit canlı bitcoin bahis sitesi üzerinden bahis yapabilirsiniz. Üyelik sırasında isim & soyisim veya cep telefonu numarası gibi bilgiler gerekmemektedir. 20 saniye içinde üyeliğinizi oluşturun. 1xbit ‘de 18 farklı kripto para seçeneklerinden biri ile para yatırıp bahis oynayabilir ve yine bu seçeneklerle paranızı çekebilirsiniz.

Yorum yapın