Şanlı Fenerbahçe Tarihi 2018

İstanbul Kadıköy denilince akla gelen tek şey Fenerbahçe’dir. 1907 yılında kurulan Fenerbahçe’nin günümüzde ki başkanı Aziz Yıldırım teknik direktörü ise DickAdvocaat’tır. Kuruluş tarihiyle ilgili pek çok bilgi bulunmaktadır. kurulduğu yıllarda futbola karşı olan sert tutum ve gençlerin bir araya gelerek oluşturacakları herhangi bir dernek ya da eyleme karşı olan yönetim anlayışı nedeniyle kulübün resmi kuruluş yılı 1907’yi bulmuştur. İlk olarak 1899 yılında futbola gönül vermiş bir grup gencin bir araya gelerek kurdukları grubun adı Black Stockings FC ismiyle kurulmuştur. Dikkat çekmemek için yabancı isim kullanılarak kurulan bu grup fark ediliyor ve hemen dağıtılıyor. Yine aynı gençler bu sefer 1907 yılında bir araya gelerek kulübü tekrar oluşturarak bu sefer başarılı oluyorlar. Oturdukları semtten feyz alarak kulübün adını Fenerbahçe koymuşlardır. Kulübün ilk başkanı Nurizade Ziya Bey’dir.

Kulüp ilk maçına 1909 yılında çıkmıştır. Takımın ilk teknik direktörü aynı zamanda futbolcusu olan Hüseyin Dalak olmuştur. 1913 yılında kulüp tescillenmiştir. Türkiye tarihinde tescil belgesi bulunan tek kulüp olma özelliğine sahiptir.

 

Kadıköy ve Sarı Kanaryaların Yuvası

Sarı kanaryalı futbolcuların kaplana dönüştüğü, azimle mücadele ettikleri, kendi mekanları olan Şükrü Saraçoğlu Stadı eski adıyla Papazın Çayırı. 1924 yılına kadar önemli tüm maçlara ev sahipliği yapan stat 1929 yıllarında artık önemini yitirmeye başlamıştır. 1932’de çıkan yangın sonrası içlerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu bazı devlet adamları kulübe destek vererek yenileme çalışmalarının başlanmasında ön ayak olmuşlardır. Yenilenen stat da artık tüm önemli gösteriler yapılabilir olmuştur. 1964 yılında artık ihtiyaçlara karşılık vermediği gerekçesiyle kapatılarak 1965’te yıkıldı. Tam 18 yıl sürdü yeni stat yapımı ve 1982 yılında Altay maçıyla hizmete açılmış oldu.32.000 izleyici kapasitesine ulaştırılan stat ışıklandırma sisteminin yapılmasıyla da gece maçlarına hazır hale getirildi. 1998 yılında Fenerbahçe Stadı olarak adlandırılan ismi Şükrü Saraçoğlu Stadı olarak değiştirildi. Yapılan son yenilenme çalışmalarıyla 50.509 seyirci kapasiteli yeni stat Türkiye’nin en büyük dördüncü stadı olma özelliğine sahiptir. 2015 yılında Yıldız Holdingle yapılan anlaşmayla isim hakkı verilmiş ve stadın ismi Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi olarak değişmiştir.

 

Fenerbahçe Başkanları

Ziya Songülen; 1907-08 yıllarında başkanlık yapan 1886 doğumlu Songülen Fenerbahçe’nin kurucusu olma özelliğine de sahip kişidir. 1936 yılında vefat etmiştir.

Ayetullah bey; 1908-09 yıllarında başkanlık eden Ayetullah bey Osmanlı bankasında memur olması dışında Fenerbahçe’nin kurucuları arasında da yer almaktadır.

Galip Kulaksızoğlu; 1910-11 yıllarında başkanlık yapan Kulaksız oğlu eski futbolcudur.

Müzik adamı kimliği de bulunan Hamit HüsnüKayacan 1912-14 yıllarında başkanlık görevini üstlenen kişidir.

Tevfik Hacar Taşçı; 1909-10 yıllarında başkanlık yapan eski futbolcu aynı zamanda tenis branşının da sevilmesinde büyük katkı sağlayan kişidir.

Osman Fuat Efendi; 1911-12 yıllarında başkan olan Fuat Bey V.Murad’ıntorunudyr.

Hulusi Salih Paşa; 1914-15 yıllarında başkanlık yapan isimdir. 28 günlük süren sadrazamlık görevi olmuştur. 1864 yılında doğmuş 1939 yılında vefat etmiş Osmanlı askeridir.

Dr. Nazım Bey; 1916-18 yıllarında başkan olan isim İttihat ve Terakki Cemiyetinin önde gelen isimlerindendir. Doktor olmasının yanında siyasetçi kimliği daha ağır basmıştır. İzmir suikasti nedeniyle idam edilmiştir.

Ömer Faruk Efendi;1920-23 yıllarında başkanlık yapan asker kökenli Ömer bey Osmanlı halifesi Abdülmecit’in oğludur.

Mehmet Sabri Toprak; 1915-16 yıllarında başkan olan isimdir. Hukuk mezunu siyasetçi kimliği ile öne çıkmış olan Sabri Toprak 1977 yılında doğmuş 1938 yılında vefat etmiştir.

Refik Ahmet Nuri Sekizinci; 1918-19 yıllarında başkanlık yapan tiyatrocu ve oyun yazarıdır. Yazdığı oyunun adı soy ismi olarak verilmiştir.

Sait Selahattin Cihanoğlu; 1932-33 yıllarında başkanlık yapan isimdir. Fenerbahçe’de 7 yıl top koşturan eski futbolcu olma özelliğinin yanında avcılık ile de ilgilenmiştir.

Nasuhi Baydar; 1924-27 yıllarında başkanlık yapmış Türk siyasetçisidir.

Şükrü Saraçoğlu; 1934-50 yıllarda Fenerbahçe başkanlığını yapan önemli isimlerdendir. Stadın adının da verildiği kişi Fenerbahçe için önem arz etmektedir. Bir dönem Türkiye Başbakanlığı ve TBMM Başkanlığı görevlerini de üstlenen eski siyasetçi Saraçoğlu pek çok Bakanlıklarda da görevlendirilmiştir.

Bedi Yazıcı; 1953-54 yıllarında başkan olan Fenerbahçe’nin 37 maç boyunca kalesini koruyan eski futbolcudur.

Zeki Rıza Sporel;1955-57 yıllarında başkanlık yapan eski futbolcu çıktığı 352 maçta 470 gole imzasını atmıştır. Milli takımın ilk golcüsü olma özelliğine de sahiptir.

Hasan Kamil Sporel;1960-61 başkanlık yapan eski Fenerbahçeli futbolcunun en önemli özelliği Galatasaray’a ilk gol atan isim olmasıdır.

Agah Erozan;1958-59 yıllarında başkanlık yaptığı sürece Fenerbahçe ligi 2. Sırada bitirmiştir.

İsmet Uluğ;1962-66 yıllarında başkanlık yapan Uluğ, 11 kez Milli Takım forması giyme şansı bulmuş mücadeleci ruhundan dolayı Yavuz lakabı verilmiş eski bir futbolcudur.

Faruk Ilgaz;1966-74 yıllarında başkanlık yapmıştır. Ilgaz başkanlığında, Fenerbahçe’nin en çok şampiyonluk yaşadığı dönem olma özelliğine sahiptir.

Ali Haydar Şen; 1981-83  ve 1994-98 yıllarında iki defa koltuğa oturan bilindik adıyla Ali Şen oldukça başarı göstermiş bir başkandır. Amatör braşlarla da yakından ilgilenen Ali Şen burada da kulübün başarıya ulaşmasını sağlamış bir isimdir. 40 yıldır kendi sahasında yenilmezliği bulunan Manchester United 1996 yılında Ali Şen başkanlığı döneminde 1-0 yenilerek bu unvanını yitirmesine neden olunmuştur.

Emin Cankurtaran; 1974-76 yıllarında başkanlık eden inli iş adamıdır.

Fikret Arıcan; 1984-86 yılında başkan olan eski futbolcu ve teknik direktörlük yapan isimdir.

Güven Sazak; 1993-94 yıllarında başkanlık yapan Sazak döneminde Başkanlık kupası kazanılmış ve lig 2. sırada bitirilmiştir.

Tahsin Kaya; 1986-89 yıllarında başkanlık yapan spor adamıdır.

Hasan Özaydın; 1994 yılında kısa süre başkanlık görevini yerine getirmiştir.

Metin Aşık; 1989-1993 yıllarında başkanlık yapan spor adamıdır. Ligte ki başarıları 2. Ve 5. bitirerek sağlamıştır. 1990 yılında ise Cumhurbaşkanlığı kupası alınmıştır başkanlık döneminde.

Aziz Yıldırım; 1998 yılında devraldığı görevini hala yerine getirmek de olan başkandır. Şu zamana kadar Aziz Yıldırım başkanlığında Fenerbahçe 6 kez lig şampiyonu 7 kez ligi ikinci bitirmiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline çıkma başarısını yakalamış aynı zamanda UEFA Avrupa Ligi yarı finaline kadar çıkmıştır. Kulüp yatırımlarına önem veren Yıldırım stadın baştan aşağı yenilenmesinde büyük çaba ve emek harcamıştır. 2011 yılında şika davası soruşturmasıyla hakkında yürütülen suç duyuruları neticesinde tutuklanmış 1 yıl hapis cezası almıştır. Devam eden mahkemeler sonucu en son olarak 2015 tarihinde görülen mahkemede hakkındaki tüm suçlardan beraat etmiştir. Başkanlık görevine günümüzde de sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.

 

Unutulmayan Ayaklar

Fenerbahçe’ye gönül vermiş attıkları gollerle ya da yakaladıkları toplarla taraftarların gölünde taht kuran, tarihe isimlerini yazdırmayı başaran esfane oyuncular. Bunların başında Alex de Souza geliyor. 2004 yılında geldiği Fenerbahçe’de 8 yıl oynamıştır. Maçların kritik zamanlarında sergilemiş olduğu futboluyla kendine hayran bırakan futbolcu 2 kez gol kralı olmuştur. Fenerbahçe tarihinde bir çok başarıya imza atan Alex bir maç sırasında yedek kulübeleri yerine taraftarların arasında maçı seyretmesiyle süresiz olarak kadro dışına alınarak cezalandırılmıştır. Bu olay sonrasında karşılıklı olarak sözleşme fes edilmiştir.

Aykut Kocaman Fenerbahçe’de 8 sezon oynamış 3 defa gol kralı olmuş başarılı bir futbolcudur.

ElvırBalic 40 yıl boyunca kendi sahasında yenilmeyen Manchester United takımına gol atarak tarihe ismini yazmayı başarmış efsane oyuncudur.

Roberto Carlos. Attığı kafa golleri ve saha da sergilediği eşsiz futboluyla göz dolduran Carlos herkesi kendine hayran bırakmayı başaran bir oyuncudur.

Cem Pamiroğlu Fenerbahçe’de yetişen 509 kez forma giyme şansı bularak en fazla maça çıkan oyuncular arasında yer almaktadır.

Cemil Turan sahada göstermiş olduğu futbol tekniği, topu kullanış şekli, oyun hırsı ve rakiplerden kurtulma yöntemleriyle akıllarda yer eden başarılı futbolcu Fenerbahçe formasıyla 194 gol atarak yılın futbolcusu seçilmiştir.

Pierre Van Hooijdonk 2003 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan futbolcu attığı goller dışında verdiği paslar ve çizgiden döndürdüğü toplarla gönüllerde taht kurmuş bir futbolcudur.

Oğuz Çetin Fenerbahçe’nin sevilen kaptanı. 1988-89 yıllarında geldiği Fenerbahçe’de 8 yıl forma giymiş pek çok şampiyonluk yaşamıştır. Ali Şen tarafında gerekçe belirtilmeksizin kulüpten çıkarılmış olmasına rağmen taraftarların sahip çıktığı başarılı bir futbolcudur.

Şeytan lakaplı Rıdvan Dilmen’i anmadan olmazdı. 1987-88 yıllarında olaylı bir şekilde Fenerbahçe’ye transfer olan Dilmen hayallerini gerçekleştirdiğini ifade etmiştir. Dilmen geldiği sezon 19 gol atıp 41 gol attırmış ve takımının şampiyonluğunda büyük pay sahibi olmuştur. Fenerbahçe’de toplamda 81 gole imza atan Dilmen 34 kez de Milli Takım forması giyme şansı bulmuş efsane oyunculardan biridir.

Rüştü Reçber Fenerbahçe’nin efsane kalecisi olmasının yanında 2003 yılında Dünyanın En İyi 3. kalecisi seçilmiş başarılı bir oyuncudur.

 

Forumlar ve Siteler

Fenerbahçe’ye ait forum sayfaları ile ilgili kısa bilgiler verelim.

www.sarikanaryanal.net sitede forum başlıkları görselleriyle beraber orta sayfada yer almaktadır. Transferlerle ilgili de bilgi bulabileceğiniz sitede oldukça fazla üye ve konu başlığı bulabilirsiniz.

www.1907unifeb.org üniversiteliler forum sayfasıdır. Oldukça basit bir içerikle hazırlanmış olan sayfada futbol, basketbol, yönetim ve Fenerbahçe kurumları olarak üç başlıkla ilgili forumlara katılabilirsiniz.

www.fenerbahceliyiz.org oldukça zengin içeriğe sahip olan sayfada UEFA ligi haberlerini, farklı branşlarda ki spor haberlerini ve Fenerbahçe ile ilgili güncel haberleri bulabilirsiniz.

1907.web.trsayfasında Fenerbahçe branşlarıyla ilgili konu başlıklarının yanı sıra oyun, müzik ve film indirebilirsiniz.

Fenerbahçe ile ilgili en detaylı bilgileri ve güncel haberleri bulabileceğiniz sayfa www.fenerbahce.org olan kulübün kendi resmi sayfasıdır. Kendi web sayfası dışında sizlere önerebileceğimiz web sayfaları şunlardır;

www.fenerkolik.org futbol basketbolla ilgili tüm haberleri bulabileceğiniz sayfada spor yazarlarını da takip etme şansı bulabileceksiniz. Aynı zaman da güncel maç tarihleri ve saatleriyle ilgili de bilgiyi yine bu sitede bulabilirsiniz.

size önereceğimiz bir diğer site ise www.superfb.com sitede çeşitli spor dalları ile bilgiler bulabileceğiniz gibi iddia ve canlı skorla da oyunlar oynama şansı bulabileceğiniz içerik olarak oldukça zengin bir sitedir.

fenerbahcepublic.org ana sayfası tamamen haberlere ayrılmış Fenerbahçe TV bölümünün de bulunduğu Fenerbahçe ile ilgili haberlerin videolarının da ayrı bir kısımda sunulduğu farklı bir sitedir.

www.gencfb.org genç Fenerbahçelilerin kurduğu web sayfasında Fenerbahçe’ye yönelik güncel haberlere sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Fenerbahçe Türkiye’de dört büyükler arasında yer alan başarılarıyla adından sıkça söz edilen bir kulüp olma özelliğine sahiptir. Sadece Türkiye de değil Dünya futbolunda da adında sıkça söz edilen yaptığı transferler, ligde gösterdiği başarılar ve elde ettiği zaferlerle gönüllerde taht kurmuş bir futbol takımıdır.

Yorum yapın